← Wstecz

Aloes na parapecie - 10 powodów dla których warto mieć go w domu

Od lat wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i leczniczym, zdobiący parapety miłośników sukulentów  i dumnych hodowców roślin ozdobnych - mowa oczywiście o aloesie, który ze względu na szereg swoich właściwości zasługuje na miejsce w każdym domu. Im starszy okaz, tym większe bogactwo może nam zaoferować, jednkaże by móc cieszyć się jego właściwościami wystarczy już trzyletni dobrze ukorzeniony okaz. Młodsze sadzonki sprawdzą się jedynie jako rośliny ozdobne. Niezwykle bogaty w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i aminokwasy aloes zawiera ponad 70 aktywnych składników.  

Pod nazwą aloes kryje się kilkaset odmian, wśród których znajdziemy te lecznicze, jadalne jak i pełniące funkcje ozdobne. Największą popularnością cieszą się Aloe Vera (Aloes zwyczajny), Aloe arborescens (Aloes drzewiasty) i Aloe ferox (Aloes uzbrojony).  Przyjrzyjmy się bliżej jego właściwościom i powodom dla których warto mieć przynajmniej jeden egzemplarz w swoim domu.


1.  Wykazuje działanie regenerujące na skórę - dzięki zawartości biostymulatorów  pobudza zwiększanie wydzielania kolagenu i elastyny, wspomaga dostarczanie tlenu do komórek skóry, łagodzi ukąszenia owadów, a dzięki zawartości lupeolu, auksyny i gibereliny działa kojąco na otarcia skóry i ślady po oparzeniach oraz odmrożeniach. Aloes redukuje również objawy chorób skóry - łuszczycy, egzemy, zmian po trądziku czy alergii.

2. Jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy - dzięki zawartości witamin A, C, B12 i E wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni przed nowotworami i usuwa wolne rodniki tym samym wspomagając dobre samopoczucie i zdrowie całego organizmu.

3. Obniża poziom cukru we krwi - spożywanie soku z aloesu może przyczynić się do obniżenia poziomu glukozy na czczo nawet  o 100 ml/dl.

4. Wspomaga układ pokarmowy - wpływa pozytywnie na metabolizm, perystaltykę jelit i walkę ze stanami zapalnymi, owrzodzeniami czy zaparciami. Przywraca również równowagę kwasowo- zasadową żołądka. Może być wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

5.  Wspomaga produkcję żółci - może być stosowany jako uzupełnienie leczenia zaburzeń wątroby. Zawartość cynku, selenu, magnezu, wapnia, potasu i innych minerałów wspiera pracę układów enzymatycznych w naszym organiźmie.

6. Wsparcie układu immunologicznego i zwalczanie infekcji - wyciąg z aloesu można stosować w nawracających infekcjach dróg oddechowych; zwiększa ilość limfocytów i stymuluje odpowiedź układu immunologicznego. Zawiera kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ponadto ze względu na zawartość aloiny i emodyny działa  wspierająco w stanach obniżonej odporności oraz jako profilaktyczny środek zapobiegający rozwojowi infekcji bakteryjnych i wirusowych.

7.  Higiena jamy ustnej - badania wykazały, że żel z tej niezwykłej rośliny chroni zęby przed próchnicą. Płukanie jamy ustnej sokiem z aloesu zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej, a dzięki zawartości bradykinazy łagodzi stany zapalne dziąseł ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.

8. Działanie na skórę głowy i włosy - nawilża, koi, może okazać się również pomocny w walce z łupieżem. Dzięki zawartości witamin wpływa korzystnie nie tylko na regenrację skóry, ale również na porost włosów.

9. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) - według badań wyciąg  z młodych pędów aloesu jest skuteczny w walce z fotostarzeniem się skóry.

10. Ulga dla zmęczonych oczu - rozcieńczony sok można stosować w formie okładów. Przyniesie ulgę i ukoi stan zapalny. Dla lepszego efektu okłady można schłodzić w lodówce.